Pri príležitosti Dňa ľudských práv adresovali poslanci NR SR čínskemu prezidentovi Xi Jinpingovi otvorený list, aby ho upozornili na niekoľko najzávažnejších oblastí porušovania ľudských práv v Číne a požiadali ho o bezodkladnú nápravu. Špeciálne upozornili na prenasledovanie Falun Gongu a požiadali o jeho ukončenie, ako aj postavenie Jiang Zemina a všetkých páchateľov tohto prenasledovania pred spravodlivý súd.
Taktiež v liste požiadali o ukončenie ilegálneho potláčania minoritných skupín a o upustenie od všetkých foriem ilegálneho zadržiavania.
V závere taktiež požiadali o prepustenie právnika Gao Zhishenga na slobodu a o to, aby mu bolo opäť umožnené vykonávať advokátsku prax.
List bol odoslaný 19. decembra 2017 a celkovo sa k nemu pripojilo 39 poslancov. Poslanci pochádzali z poslaneckých klubov 4 politických strán a boli medzi nimi aj nezávislí poslanci.
Poslanec Peter Osuský (SaS), ktorý bol spolu s podpredsedníčkou NR SR Luciou Ďuriš Nicholsonovou (SaS) medzi prvými signatármi, k otvorenému listu povedal: „Žijeme vo svete, ktorému dominujú záujmy a ktorý im, predovšetkým v zahraničnej politike, dáva prednosť pred spravodlivosťou, morálkou a ľudskosťou. Dlhé desaťročia, ktoré som prežil v komunistickej totalite ma zaväzujú k súcitu a solidarite s tými, ktorí žijú v jej pekle dodnes. Brutalite, ktorej sú vystavené tisíce Číňanov, vyznávajúcich učenie Falun Gong, treba čeliť a nezatvárať pred ňou oči.“
Ďalší zo signatárov listu, poslanec Ondrej Dostál (OKS), k otvorenému listu povedal: „Považujem za morálnu povinnosť slušných ľudí žijúcich v demokratických krajinách a politikov zvlášť postaviť sa na obhajobu ľudí prenasledovaných v krajinách, kde vládnu totalitné režimy.“
K listu sa okrem iných pridali aj predsedníčka výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Erika Jurinová, predseda zahraničného výboru NR SR František Šebej a predseda výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Martin Poliačik.
Nasleduje plné znenie otvoreného listu (v slovenčine):
Vážený pán prezident,
Dovoľte nám pri príležitosti Dňa ľudských práv zaslať vám naše úprimné pozdravy. Zároveň by sme pri tejto príležitosti radi pripojili niekoľko slov.
Ste vodcom národa, ktorý má široké kultúrne dedičstvo. Hlboko si vážime čínskych ľudí a ich mnohotisícročnú kultúru. Nazdávame sa však, že ak má Čína byť videná v novom svetle medzinárodným spoločenstvom, musí aj ona spraviť krok smerom k váženiu si ľudského života.
Nepovažujte prosím náš list za kritiku Číny, ale za odsúdenie zločinov, ktorých sa režim dopúšťa a ktoré odporujú ľudskosti a základným morálnym hodnotám civilizácie.
Radi by sme, aby sa neúcta voči ľudským životom nedostala do základov vzťahov medzi SR a ČĽR. Chceli by sme preto upriamiť Vašu pozornosť na nasledujúce závažné prípady porušovania ľudských práv v ČĽR a požiadať Vás o bezodkladnú nápravu:
- Násilné odbery orgánov praktizujúcim Falun Gongu. Chceli by sme pripomenúť, že Európsky parlament v rezolúcii 2013/2981(RSP) z roku 2013 vyjadril hlboké znepokojenie nad pokračujúcimi a dôveryhodnými správami o systematickom, štátom povolenom odoberaní orgánov väzňom svedomia, ktorí s tým nesúhlasia, v ČĽR, vrátane vysokého počtu stúpencov hnutia Falun Gong. Máme za to, že bývalý čínsky prezident Jiang Zemin bol tým, kto nariadil prenasledovanie Falun Gongu a nariadil násilné odbery orgánov, ktoré pokračujú do dnešných dní. Naliehavo Vás žiadame, aby ste ukončili prenasledovanie Falun Gongu a postavili Jiang Zemina a všetkých páchateľov tohto prenasledovania pred spravodlivý súd.
- Pokračujúce potláčanie minoritných skupín ako sú Tibeťania, Ujguri, kresťania, ktorí praktizujú svoju vieru mimo štátom podporovaných cirkví. Hoci systém pracovných táborov bol formálne zatvorený v roku 2013, úrady naďalej používajú mnoho druhov ilegálneho zadržiavania, vrátane „čiernych väzení“, „právnych prevýchovných tried“, „študijných tried“, atď. na svojvoľné zadržiavanie ľudí bez formálneho obvinenia či odsúdenia. Naliehavo Vás žiadame o ukončenie ilegálneho potláčania minoritných skupín a o upustenie od všetkých foriem ilegálneho zadržiavania.
- Špeciálne upozorňujeme na prípad kresťanského právnika Gao Zhishenga (Kao Č'-šenga), ktorý bol opakovane väznený a mučený od roku 2006. Právnik Gao sa počas svojej kariéry advokáta zastával ľudí, ktorým štát zobral pôdu, kresťanov – členov podzemnej cirkvi a v posledných rokoch svojej praxe aj nasledovníkov Falun Gongu. V auguste 2014 ho z väzenia prepustili, ale je držaný pod prísnym policajným dozorom vo svojom rodnom meste v provincii Shaanxi. Chceli by sme Vás požiadať, aby ste sa zasadili o prepustenie Gaa na slobodu a o to, aby mu bolo opäť umožnené vykonávať advokátsku prax.
K listu sa pripojili títo poslanci:
Peter Osuský, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Erika Jurinová, Martin Poliačik, Milan Krajniak, Richard Vašečka, Alan Suchánek, Zuzana Zimenová, Jana Cigániková, Jozef Rajtár, Renáta Kaščáková, Viera Dubačová, Marek Krajčí, Anna Verešová, Branislav Gröhling, Martin Fecko, Miroslav Sopko, Ondrej Dostál, Ján Budaj, Anna Zemanová, Alojz Baránik, Veronika Remišová, Milan Laurenčík, Vladimír Sloboda, Zsolt Simon, František Šebej, Karol Galek, Gábor Grendel, Ján Marosz, Jana Kiššová, Ľubomír Galko, Adriana Pčolinská, Soňa Gaborčáková, Oto Žarnay, Katarína Macháčková, Natália Blahová, Miroslav Beblavý, Simona Petrík, Eugen Jurzyca
Odoslaný list (v angličtine):
1. strana otvoreného listu
2. strana otvoreného listu
3. strana otvoreného listu
4. strana otvoreného listu