V piatok 19. júla sa v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí uskutočnila akcia na pripomenutie si skutočnosti, že v Číne už 25. rok prebieha prenasledovanie Falun Gongu. Napriek teplému počasiu sa pri informačnom stánku pristavovalo dosť okoloidúcich, ktorí podpisovali petíciu proti prenasledovaniu Falun Gongu v Číne.
Akcie sa zúčastnilo približne 20 praktizujúcich Falun Gongu z celého Slovenska a neskoršie popoludní sa uskutočnila aj vigília s portrétmi obetí prenasledovania, ktorú prišiel podporiť aj Peter Osuský, bývalý dlhoročný poslanec NR SR.
V úvode príhovorov Marek Tatarko, zástupca Slovenskej Asociácie Falun Gong, povedal: „Už 25 rokov sú ľudia cvičiaci Falun Gong v Číne, vystavení krutému prenasledovaniu: mučenie, vraždy, vymývanie mozgov, väznenie, znásilňovanie, nútené práce, očierňovanie, ekonomické prenasledovanie a sledovanie tvoria základ prenasledovania. Odoberanie orgánov živým praktizujúcim Falun Gongu navyše posunulo prenasledovanie na ešte hroznejšiu úroveň.“
Spomenul tiež, že viaceré krajiny začali prijímať sankcie voči ľuďom, ktorí sa dopúšťajú takýchto vážnych ľudskoprávnych zločinov v Číne.
Peter Osuský: „Toto je výročie vypuknutia čistého zla“
Peter Osuský, bývalý dlhoročný poslanec NR SR, vo svojom príhovore povedal:
„Je dôležité pamätať si zlo a nezabúdať naň... Pretože ľudská duša si zväčša rada pripomenie a oslávi niečo pozitívne. Toto je ale výročie vypuknutia tak čistého zla, že sa má a musí pripomínať, napriek našej túžbe pripomínať si dobré veci. No skúsme sa zamyslieť, nad odoberaním orgánov zo živých ľudí, čo de fakto znamená ich vraždenie, a pochopíme, aké nehorázne je zlo páchané režimom, ktorý má reprezentantov, ktorí to podporujú a udržujú.“
Varoval západné demokracie pred ustupovaním pred zlom a skonštatoval, že osud Falun Gongu v Číne ukazuje svetu, kam vedie ustupovanie pred čistým zlom. V závere sa poďakoval praktizujúcim Falun Gongu za to, že robia takéto akcie na pripomenutie si prenasledovania a vyjadril nádej, že sa vďaka nim na to, čo sa deje nezabudne a nestane sa to niečím, ponad čo sa prenesieme v duchu hanebného „business as usual“.
Reakcie okoloidúcich
Pán Armen, novinár z Arménska, povedal, že o prenasledovaní ešte nepočul. Dodal: „Je šokujúce, že niekto je mučený za tieto cvičenia. Nechápem, ako je to možné.” a dodal: „Držím vám palce vo vašich aktivitách. Hoci som novinár, nevedel som, že sa to deje.”
Pani zo Srbska, ktorá podpísala petíciu, sa rozplakala a povedala, že je veľmi citlivá na utrpenie druhých. Tiež dodala, že by asi mala začať meditovať a vzala si kontaktné informácie, aby si vedela vyhľadať praktizujúcich v Srbsku.
88–ročný pán, ktorý bol počas komunistického režimu v Československu držaný 2 roky v kameňolome na nútených prácach zaželal praktizujúcim, aby si zachovali húževnatosť, aj keby to malo trvať 30 rokov. Dodal, že podporuje praktizujúcich.
Niekoľko čínskych turistov, ktorí v tom čase boli v Bratislave, si vzalo informácie o Falun Gongu a mladá pani z Číny si cvičenia priamo na mieste hneď aj vyskúšala.
Vigília pred veľvyslanectvom ČĽR
V predvečer pred akciou, vo štvrtok 18. júna, sa uskutočnila aj vigília pred čínskym veľvyslanectvom v Bratislave, kde si praktizujúci uctili pamiatku praktizujúcich, ktorí v prenasledovaní prišli o život. Boli to muži aj ženy rôzneho veku a z rôznych sfér života. Spájalo ich to, že sa vlastným životom postavili za to, čomu hlboko verili. Počas tichej vigílie účastníci zhromaždenia držali portréty obetí tohto nehumánneho prenasledovania, ktoré sa v Číne deje do dnešných dní.