Odovzdanie petície za zastavenie prenasledovania Falun Dafa adresovanej premiérovi SR

V utorok 29. októbra, pri príležitosti chystanej oficiálnej návštevy slovenského premiéra v Čínskej ľudovej republike, odovzdali zástupcovia Slovenskej asociácie Falun Gongu v podateľni Úradu vlády petíciu premiérovi SR od viac ako 9700 občanov Slovenska, ktorí apelujú na zastavenie prenasledovania meditačnej praxe Falun Gong v Číne.

Nasleduje text petície:

„My, dolupodpísaní občania, nesúhlasíme s porušovaním ľudských práv a základných slobôd ľudí cvičiacich Falun Dafa a s ich prenasledovaním v Čínskej ľudovej republike. Preto žiadame predsedu vlády Slovenskej republiky, aby využil všetky svoje právomoci a príležitosti na vyzvanie predstaviteľov ČĽR k okamžitému zastaveniu prenasledovania ľudí, ktorí sa venujú Falun Dafa a k úplnému vyšetreniu tvrdení, že sú im násilne odoberané ľudské orgány. Taktiež predsedu vlády SR vyzývame, aby sa všemožne zasadzoval za dodržiavanie ľudských práv a základných slobôd ľudí venujúcich sa Falun Dafa.“

Fakty o prenasledovaní Falun Gongu

Falun Gong, tiež známy ako Falun Dafa, je prax meditácií a cvičení, založená na univerzálnych princípoch Pravdivosť-Súcit-Znášanlivosť. Venujú sa mu ľudia vo viac ako 60 krajinách sveta a je zakorenený v tradičnej čínskej kultúre. Keď vládne odhady hovorili asi o 100 miliónoch praktizujúcich Falun Gongu, vtedajší čínsky komunistický vodca Jiang Zemin  postavil kvôli svojej závisti túto metódu v júli 1999 mimo zákon. Odvtedy komunistický režim v Číne zintenzívnil propagandistickú kampaň na obrátenie verejnej mienky proti tejto metóde, pričom väzní, mučí, zabíja a podľa posledných informácií dokonca odoberá orgány tým, ktorí ju praktizujú. Webstránky Minghui zverejnili podrobnosti o 5120 obetiach od začiatku prenasledovania Falun Gongu v Číne v roku 1999. Skutočný počet obetí perzekúcie je však omnoho vyšší. 

Mnoho štátov toto prenasledovanie odsúdilo, medzi inými v januári 2024 Európsky Parlament prijal rezolúciu k téme prenasledovania Falun Gongu, v ktorej vyzval EÚ a jej členské štáty, aby verejne odsúdili zneužívanie transplantácií orgánov v Číne.

 

Petície proti prenasledovaniu Falun Gongu v Číne sa na Slovensku organizujú od roku 2004. Boli adresované a odovzdané viacerým štátnym predstaviteľom a celkový počet podpisov na nich presiahol 100.000 (stav v októbri 2024).

Prehľad petícií, na ktorých sa vyzbieralo najviac podpisov:

1. Aktuálne odovzdaná „Petícia na podporu ľudských práv ľudí cvičiacich Falun Dafa v Číne, určená predsedovi vlády Slovenskej republiky“, celkovo vyzbieraných cca 490 hárkov, spolu približne 9.700 podpisov.

2. „Petícia na podporu ľudských práv ľudí cvičiacich Falun Dafa v Číne, určená prezidentovi Slovenskej republiky“, celkovo vyzbieraných spolu približne 70.000 podpisov (z toho 15.000 podpisov odovzdaných prezidentovi 15.6.2009, zvyšných 55.000 podpisov ešte nebolo odovzdaných).

3. „Petícia na podporu ľudských práv, adresovaná Ministerstvu zahraničných vecí SR“, celkovo vyzbieraných 914 hárkov, spolu približne 22.850 podpisov. Z toho 717 hárkov (takmer 18.000 podpisov) bolo pri viacerých príležitostiach odovzdaných štátnym orgánom, zvyšných približne 5000 podpisov bude Ministerstvu zahraničných vecí odovzdaných pri vhodnej príležitosti. Petícia je už ukončená.

Zástupca Slovenskej Asociácie Falun Gong, Marek Tatarko, pred odovzdaním petície na podateľni úradu vlády Slovenskej republiky.