Petičná akcia na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave

V nedeľu 30. marca popoludní sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave konala informačno-petičná akcia upozorňujúca na pokračujúce prenasledovanie Falun Gongu v Číne. Slnečné popoludnie pritiahlo do centra mesta turistov aj miestnych obyvateľov, ktorí sa pristavovali pri praktizujúcich predvádzajúcich cvičenia Falun Gong (známy aj ako Falun Dafa). Ľudia si tiež čítali informačné tabule o prenasledovaní Falun Gongu v Číne a rozprávali sa s praktizujúcimi, ktorí rozdávali letáčiky.

Petičná akcia na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, 30. marca 2025

Mnohí okoloidúci pridali svoj podpis pod petíciu na podporu ľudských práv ľudí cvičiacich Falun Dafa v Číne, ktorá žiada prezidenta Slovenskej republiky, aby vyzval predstaviteľov Čínskej ľudovej republiky k okamžitému zastaveniu prenasledovania Falun Dafa v Číne a k dodržovaniu ich ľudských práv a základných slobôd.

Pán Michal z Bratislavy, účtovník, po podpísaní petície povedal, že sa rozprával s jedným z praktizujúcich a usúdil, že: „Toto učenie [Falun Gong] je niečo veľmi pozitívne a existuje od dávnej histórie. Prenasledovanie týchto ľudí, by sa v dnešnej dobe nemalo diať.“

Starší pán Peter, dôchodca z Bratislavy, prišiel podpísať petíciu preto, aby tiež vyjadril svoj nesúhlas s prenasledovaním Falun Gongu z rúk ČKS. Povedal: „Toto prenasledovanie sa mi nepáči. Sám som bol v roku 1969 prenasledovaný komunistickým režimom v bývalom Československu za podanie petície.“

Ďalší okoloidúci, Nurali z Kazachstanu, študent strojníctva v Košiciach, sa po podpise petície podelil, že už vie o zločinoch ČKS pri prenasledovaní náboženstiev a dodal: „Chcem odsúdiť toto prenasledovanie.“

Petičná akcia na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, 30. marca 2025
Petičná akcia na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, 30. marca 2025

Pozadie: Čo je Falun Dafa a prečo ho ČKS prenasleduje?

Falun Dafa (známy aj ako Falun Gong) bol prvýkrát na verejnosti vyučovaný pánom Li Chung-č’ v roku 1992, v čínskom meste Changchun. Tejto duchovnej praxi sa v súčasnosti venujú ľudia vo viac ako 100 krajinách a oblastiach sveta. Milióny priaznivcov, ktorí prijali učenie založené na princípoch Pravdivosti, Súcitu a Znášanlivosti a naučili sa päť cvičení, zaznamenali zlepšenie zdravotného stavu a duševnej pohody.

20. júla 1999 spustil zo závisti a strachu zo straty kontroly nad obyvateľstvom bývalý vodca Čínskej komunistickej strany, Jiang Zemin, prenasledovanie Falun Gongu.

Pod Jiangovým osobným vedením ČKS zriadila Úrad 610, organizáciu s mocou prevyšujúcou policajný i súdny systém a s jedinou funkciou – vykonávať prenasledovanie Falun Gongu.

Webstránka Minghui.org za uplynulých 25 rokov potvrdila smrť tisícok praktizujúcich Falun Gongu následkom prenasledovania. Skutočné číslo je však pravdepodobne omnoho vyššie. Mnohí boli za svoju vieru uväznení a mučení.

Existujú konkrétne dôkazy, že ČKS povoľuje odbery orgánov zadržaným praktizujúcim, ktorí sú takto vraždení na účely nelegálnych transplantácií orgánov.