Rozhovor v televíznej relácii Svet Dnes o koncentračných táboroch v Číne


V stredu 13. apríla bol do večernej televíznej relácie Svet Dnes na TA3 pozvaný predseda Slovenskej Asociácie Falun Gong, pán Marek Tatarko, aby reagoval na odmietanie existencie tábora Su-ťie-tchun zo strany čínskej vlády. V rozhovore uviedol, že podľa výpovedí troch svedkov sa v podzemí nemocnice v Su-ťie-tchune nachádzajú priestory väzenia, kde praktizujúcim Falun Gongu vyberajú ich vnútorné orgány. V Číne dokonca existuje zákon, ktorý dovoľuje narábať s nepriateľmi režimu ako s ľubovoľným iným "tovarom" a práve na túto úroveň čínsky režim postavil nasledovníkov Falun Gongu.

Falun Gong postavil čínsky režim mimo zákon v roku 1999, po známom apele desiatok tisíc nasledovníkov Falun Gongu pred Čung-nan-chaj, úradom pre apely v blízkosti sídla vlády. Tento apel žiadal prepustenie praktizujúcich, ktorí boli v Tchien-ťine zadržaní pri proteste pred redakciou časopisu, ktorý publikoval články ohovárajúce Falun Gong.

Dnes je vo svete asi 100 miliónov nasledovníkov Falun Gongu, prevažná časť v Číne. Z iných krajín je najpočetnejšia skupina praktizujúcich v Severnej Amerike, kde ich je niekoľko desiatok tisíc. Na Slovensku je ich počet niekoľko desiatok.

Reportáž (ASF súbor pre MediaPlayer)