Spustenie teroru

Začalo sa to uprostred noci 20. júla 1999.

V celej Číne pod rúškom noci polícia vyťahovala obyčajných ľudí z postelí. Mnohí boli odvedení do zadržiavacích centier a väzníc, iní boli bití a niektorí zomreli na následky mučenia.

Polícia konala na základe pokynov od vodcu komunistickej strany Jiang Zemina, ktorý nariadil zlikvidovať túto skupinu. Podľa väčšiny svedectiev Jiang neznášal túto populárnu prax – s počtom veriacich okolo 100 miliónov – a chcel ukázať svoju moc.

O dva dni neskôr, 22. júla, bol Falun Gong zakázaný v celej krajine, čo znamenalo oficiálny začiatok násilnej kampane v Číne, ktorá trvá už viac ako dve desaťročia. Desiatky miliónov apolitických občanov boli v tejto kampani označené za nepriateľov štátu.

„Zlikvidujte ich do troch mesiacov!“

Prvé zatýkanie tisícov praktizujúcich Falun Gongu odhalilo, že niektorí z nich boli predstaviteľmi ústrednej vlády, polície a dokonca aj armády. Táto prax priťahovala ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev, od robotníkov z tovární, cez univerzitných profesorov až po rodinných príslušníkov kádrov v politbyre.

Jiang Zemina, ktorý bol hlavou ateistického, komunistického a totalitného štátu, sa zmocnil veľký strach. Na jednej strane ho znepokojovala popularita, rýchly rast a samotná veľkosť Falun Gongu. Na druhej strane sa obával aj jeho učenia, ktoré malo silu obnoviť duchovný život a tradičnú čínsku kultúru v spoločnosti – niečo, čo sa komunistická strana snažila zničiť celé desaťročia.

    „Zničte ich povesť, finančne ich zruinujte a zlikvidujte ich fyzicky!“ - Jiang Zemin

Po roztržke s politbyrom strany, ktorého väčšina bola proti zásahu proti Falun Gongu, Jiang označil túto prax za hrozbu pre stranu a povedal, že ak Falun Gong nebude okamžite potlačený, bude to znamenať medzinárodnú stratu tváre. Žiarlil na popularitu Falun Gongu a nariadil, aby bola táto prax zlikvidovaná do troch mesiacov použitím akýchkoľvek prostriedkov.

„Úrad 610“ podobný Gestapu

Úrad 610 je policajná jednotka pôsobiaca nad rámec zákona, zodpovedná za vykonávanie úlohy likvidácie Falun Gongu.

Úrad 610 – pomenovaný podľa dátumu jeho vzniku 10. júna 1999 – nebol založený v súlade s právom a nemá právny základ a neexistujú žiadne zákony vymedzujúce jeho právomoci. Namiesto toho ho zriadil sám Jiang a oznámil to vo svojom prejave k elitným kádrom viac ako mesiac pred oficiálnym zákazom Falun Gongu. Aké boli Jiangove pokyny pre nový úrad? „Okamžite zorganizovať sily“, „vytvoriť bojové stratégie“ a „plne sa pripraviť na prácu na rozloženie [Falun Gongu]“.

Kópie Jiangovho prejavu o Úrade 610 boli okamžite rozposlané na všetky úrovne čínskej byrokracie a kádre v ňom dostali nariadenie, že „musia úzko spolupracovať“ s Úradom 610 a jeho pobočkami. Keďže všetci čínski sudcovia boli členmi komunistickej strany, Jiang v podstate postavil svoj úrad nad zákon.

Úrad 610 mal prakticky neobmedzené právomoci. Rozsiahly čínsky bezpečnostný aparát vrátane policajných síl a spravodajských dôstojníkov mal plniť príkazy Úradu 610. Zamestnanci Úradu 610 boli oprávnení dávať príkazy pri akomkoľvek úsilí zameranom na zadržanie praktizujúcich Falun Gongu, od veľkých podnikových kancelárií až po najmenšie susedské organizácie.

Okrem toho Jiang nariadil, aby Úrad 610 použil „všetky potrebné prostriedky“, čo viedlo k tomu, čím sa Úrad 610 čoskoro preslávil – k používaniu extrémneho mučenia.

Policajné razie, rabovanie domov, únosy a väznenie

Od júla 1999, keď ČKS začala kampaň proti Falun Gongu, sa vrátili temné dni kultúrnej revolúcie.

Polícia robila razie v domoch, konfiškovala cennosti, ničila materiály Falun Gongu a odvážala ľudí do väzenských centier alebo pracovných táborov.

Po uliciach jazdili nákladné autá s namontovanými reproduktormi, z ktorých sa ozývalo očierňovanie Falun Gongu.

22. júla 1999 – polícia zatýka praktizujúcich Falun Gongu na uliciach.

Hongkonské noviny uviedli, že v prvom týždni zásahu bolo zadržaných 50 000 osôb. V skutočnosti boli počas prvých týždňov praktizujúci Falun Gongu zhromažďovaní a zadržiavaní na štadiónoch, pretože obrovský počet zadržaných sa nezmestil ani do veľkého množstva zadržiavacích centier a väzníc v Číne.

Celonárodné pálenie kníh Falun Gongu oživilo spomienky na kultúrnu revolúciu

Na základe príkazu vedenia ČKS miestne úrady v celej krajine vyvinuli maximálne úsilie na likvidáciu kníh a iných propagačných materiálov Falun Gongu. Prehľadávali kníhkupectvá, predajne, multimediálne obchody, kopírovacie centrá a tlačiarne a trestali každého, kto vlastnil alebo distribuoval niektoré z týchto materiálov.

Len za tri mesiace čínske úrady skonfiškovali, spálili a zničili desiatky miliónov kníh, videokaziet, audiokaziet a iných súvisiacich materiálov Falun Gongu v celej krajine.

28. júl – V Pekingu, Tianjine, Jiangsu, a v provinciách Jilin a Hubei sa koná prvé celoštátne jednotné ničenie publikácií a propagačných materiálov Falun Gongu a na nasledujúci deň je naplánované pokračovanie v provinciách Guangdong, Shandong, Hubei, Shanghai, Liaoning, Sichuan a Shanxi. – noviny People's Daily, 29. júla 1999.

Ničenie publikácií Falun Gongu vyslalo čínskej verejnosti signál o tom, ako vážne režim túto kampaň berie. Tieto verejné manifestácie však dosiahli opačný účinok v mysliach ľudí, ktorí sa otriasli pri predstave, že si znovu prežijú hrôzy kultúrnej revolúcie.

Hromadné ničenie kníh Falun Gongu tiež jasne ukázalo, že režim sa snažil zničiť všetky dôkazy, ktoré by mohli ľahko vyvrátiť výmysly a lži o Falun Gongu, ktoré začali dominovať v propagande štátnych médií namierenej proti Falun Gongu. Nanešťastie, bolo to účinné. Keďže verejnosť stratila prístup ku knihám Falun Gongu, centrálne propagandistické agentúry a médiá mohli ľahšie vyplniť túto medzeru prekrúcaním učenia Falun Gongu s cieľom odôvodniť kampaň proti skupine.

Tajná tlačová konferencia so západnými médiami sa ukázala byť smrtiacou

Október 1999 – Kampaň prenasledovania Falun Gongu prebiehala už tretí mesiac.

Keďže praktizujúci Falun Gongu v Číne nemali žiadny kanál, kde by sa mohli vyjadriť, a obklopovalo ich čoraz brutálnejšie prostredie, niekoľkí z nich tajne zorganizovali tlačovú konferenciu so západnými médiami v Pekingu. Pozvaní boli reportéri z agentúr Reuters, Associated Press a New York Times.

Počas tlačovej konferencie praktizujúci Falun Gongu médiám prezradili, čím trpia pri prenasledovaní, a vysvetlili, že jednoducho len chcú mať prostredie na slobodné praktizovanie svojej viery.

Fotografie z tlačovej konferencie sa nasledujúci deň dostali na titulnú stranu denníka New York Times.

Dvaja z praktizujúcich Falun Gongu, ktorí sa zúčastnili na konferencii, boli neskôr v čínskej väzbe umučení na smrť.

Praktizujúci Falun Gongu z Pekingu organizujú tajnú tlačovú konferenciu pre západné médiá, pričom riskujú vlastný život. Väčšina z tých, ktorí na tlačovej konferencii vystúpili, neskôr bez stopy zmizla. Ding Yang (vpravo dole) bola umučená na smrť. Tlmočník Cai Mingtao (vľavo) bol tiež zabitý.

Čínske úrady začali prenasledovať zahraničných novinárov, ktorí informovali o postupujúcom zásahu proti Falun Gongu.

Piatim zahraničným reportérom, ktorí sa zúčastnili na tajnej tlačovej konferencii, čínske orgány verejnej bezpečnosti dočasne odobrali novinársky preukaz. Nasledujúci týždeň si čínske ministerstvo zahraničných vecí predvolalo týchto novinárov, aby im udelilo varovanie. Jednému zo zahraničných reportérov bolo udelené veľmi prísne napomenutie, ktoré bolo opísané ako „takmer vyhostenie“.

„Naši členovia boli sledovaní, zadržiavaní, vypočúvaní a vyhrážali sa im. Televíznym reportérom bolo rušené satelitné vysielanie a dodávky videozáznamov boli oneskorené. Viacerým členom boli zhabané novinárske preukazy a povolenia na pobyt a niektorým sa vyhrážali ďalšími, vážnejšími opatreniami.“ - Protestný list Klubu zahraničných korešpondentov Číny adresovaný čínskemu ministerstvu zahraničných vecí, 10. novembra 1999.

Zinscenovaný súdny proces: 18 rokov väzenia za praktizovanie Falun Gongu

26. decembra 1999 – Deň po Vianociach, čo bolo evidentne načasované tak, aby západné médiá správu neprebrali – čínska vláda usporiadala zinscenovaný súdny proces, v ktorom odsúdila štyroch prominentných praktizujúcich Falun Gongu na sedem až osemnásť rokov väzenia.

Zhiwen Wang (vľavo pri mikrofóne) stojí pred súdom spolu s ďalšími tromi praktizujúcimi Falun Dafa. Tento zinscenovaný proces mal ovplyvniť ostatných praktizujúcich a presvedčiť ich, aby sa vzdali tejto duchovnej praxe. (cez rodinu Wang)

Čínske úrady zabránili zahraničným médiám informovať o tomto zinscenovanom procese a neboli zverejnené žiadne ďalšie podrobnosti, pretože cieľom nebolo, aby sa dostal do západných médií. Súdny proces vysielala televízia v celej Číne (kde Vianoce nie sú hlavným sviatkom) s cieľom vyslať jasný signál, ktorý mal verejnosť odradiť od ďalšieho praktizovania Falun Gongu.

Organizácia Human Rights Watch odsúdila prísne tresty. „Títo členovia Falun Gongu nemali byť nikdy zatknutí a už vôbec nie odsúdení na vysoké tresty.“

Mučenie a úmrtia vo väzbe

25. októbra 1999 – Smrť 17-ročného Chen Yinga je prvou potvrdenou správou o smrti praktizujúceho Falun Gongu vo väzbe.

V nasledujúcich mesiacoch nasledovali ďalšie správy, pričom mnohé obsahovali podrobnosti o mučení a krutom týraní vo väzbe.

Vzhľadom na ťažkosti a riziko spojené so zhromažďovaním podrobných informácií o úmrtiach vo väzbe a ich šírením k pracovníkom v oblasti ľudských práv mimo Číny sa prípady často dostali na verejnosť až niekoľko týždňov alebo mesiacov neskôr.

V polovici roku 2000 však už bolo jasné, ako to funguje: Praktizujúci Falun Gongu boli vo väzenských zariadeniach po celej Číne bežne mučení a v mnohých prípadoch na následky mučenia zomierali. Okrem toho možnosť „použiť všetky potrebné prostriedky“ na donútenie praktizujúcich Falun Gongu vzdať sa svojej viery viedla k rozsiahlym zverstvám.

Noviny Wall Street Journal: Smrteľne nebezpečné cvičenie

20. apríla 2000

„Ešte deň pred jej smrťou nútili väzenské orgány Chen Zixiu, aby sa zriekla svojej viery vo Falun Dafa. Po opakovaných úderoch tyčou na dobytok bola táto 58-ročná žena sotva pri vedomí, no aj napriek tomu tvrdohlavo krútila hlavou a odmietala.

Rozzúrení miestni úradníci nariadili pani Chen, aby behala bosá v snehu. Dva dni mučenia jej spôsobili modriny na nohách a krátke čierne vlasy mala matné od hnisu a krvi, uviedli väzni, ktorí boli svedkami tohto incidentu. Vyplazila sa von, zvracala a zrútila sa. Viac sa neprebrala a 21. februára zomrela.“

V priebehu roka 2000 uverejnil Ian Johnson z denníka Wall Street Journal prelomovú sériu článkov, v ktorých podrobne opísal brutálne stupňovanie násilia čínskeho režimu voči praktizujúcim Falun Gongu a tiež to, že príkazy a smernice pre túto kampaň prichádzali priamo z Pekingu.

Za túto sériu článkov o Falun Gongu získal pán Johnson v roku 2001 Pulitzerovu cenu za informácie o tom, že úradníci v Číne dostali výslovný príkaz mučiť a mrzačiť praktizujúcich Falun Gongu, ktorí sa nevzdajú svojho presvedčenia.

Rok po Johnsonových článkoch uverejnil denník Washington Post článok s ďalšími podrobnými informáciami o príkazoch mučiť a mrzačiť praktizujúcich Falun Gongu.

Noviny The Washington Post: Mučenie láme Falun Gong

August 2001

„Po roku a pol ťažkostí pri potláčaní hnutia vláda tento rok po prvýkrát schválila systematické používanie násilia proti tejto skupine, vytvorila sieť zariadení na vymývanie mozgov a pustila sa do starostlivého úsilia odstrániť nasledovníkov štvrť po štvrti a pracovisko po pracovisku.“

Posledné útočisko praktizujúcich: Námestie nebeského pokoja

Január 2000 – Štátne médiá boli celé mesiace presýtené vymyslenými správami očierňujúcimi Falun Gong.

Praktizujúci Falun Gongu sú vylučovaní z univerzít a prepúšťaní zo zamestnania. Ich domy svojvoľne prehľadáva polícia a každému, kto praktizuje, reálne hrozí, že ho kedykoľvek odvlečú policajti.

Mnohí z nich boli poslaní do pracovných táborov bez súdneho procesu.

Všetky oficiálne kanály na odvolanie sa a požadovanie spravodlivosti sú uzavreté.

Keďže sa praktizujúci Falun Gongu nemajú kam obrátiť, začínajú verejne apelovať na Námestí nebeského pokoja.

Spočiatku sú demonštrácie malé a len príležitostné, ale čoskoro sa do Pekingu hrnú ľudia zo všetkých kútov Číny, aby vyšli na námestie, rozprestreli transparent so základnými princípmi Falun Gongu – Pravdivosť, Súcit a Znášanlivosť – a vyhlásili, že sú nevinní.

Posledné útočisko – praktizujúci Falun Gongu apelujú na Námestí nebeského pokoja s transparentmi so znakmi: 真 Pravdivosť, 善 Súcit, 忍 Znášanlivosť, ktoré reprezentujú hlavné princípy učenia Falun Gongu.

„Členovia Falun Gongu sú netradiční protestujúci,“ poznamenala agentúra Reuters vo svojej správe o čínskych praktizujúcich, ktorí apelujú na vládne úrady. „29. októbra desiatky členov vystupňovali svoju občiansku neposlušnosť tým, že sedeli v lotosovej pozícii na námestí a stoicky mlčali, keď ich polícia kopala, bila a za vlasy ťahala do áut.“

„Neprechovávame nenávisť voči ľuďom, ktorí nás bijú. Chápeme, že im bolo o nás povedaných príliš veľa lží. Nepoznajú pravdu,“ vysvetlil jeden z praktizujúcich.

Napriek tomu, že všade na námestí bola prítomná verejná bezpečnosť, ozbrojená polícia a polícia v civile, praktizujúci stále prichádzali a neúnavne odhaľovali na verejnosti klamstvá ČKS.

Dňa 4. februára 2000, na čínsky nový rok, skupina praktizujúcich Falun Gongu sotva začala praktizovať meditáciu na Námestí nebeského pokoja, keď „sa na protestujúcich okamžite vrhla polícia a rozbehla sa k nim zo všetkých kútov námestia. Kopali, udierali a ťahali ich za nohy, nahnali ich do dodávok a odviezli preč,“ informovala 5. februára 2000 agentúra AFP. „Čínska polícia zadržala stovky a možno aj tisíce praktizujúcich,“ uvádza sa v správe.

Brutalita polície – praktizujúci Falun Gongu, ktorý otvoril transparent s nápisom „Falun Dafa je dobrý“, bol zbitý a zhodený na zem. Stále leží uprostred námestia, zatiaľ čo policajt odchádza z miesta činu s transparentom v ruke. Mnohí ľudia na Námestí nebeského pokoja boli svedkami policajnej brutality voči Falun Gongu.

Obrovská cena tyranie

V roku 2001 správa oddelenia verejnej bezpečnosti strany odhalila, že len na jednom mieste Námestia nebeského pokoja boli náklady na zatýkanie praktizujúcich Falun Gongu až 2,5 milióna yuanov denne, čo predstavuje takmer 910 miliónov yuanov ročne.

V celej krajine, od miest až po odľahlé vidiecke oblasti, zamestnával Jiang Zemin na prenasledovanie Falun Gongu najmenej niekoľko miliónov ľudí, od policajtov na policajných staniciach a oddeleniach verejnej bezpečnosti, až po personál vo všetkých pobočkách „Úradu 610“.

Len náklady na mzdy pravdepodobne presiahli sto miliárd juanov ročne.

„Finančné prostriedky použité na riešenie otázky Falun Gongu presiahli výdavky na vojnu.“

- Úradník ministerstva spravodlivosti provincie Liaoning počas konferencie v pracovnom tábore Masanjia

Okrem toho Jiang vynaložil obrovské sumy na rozširovanie pracovných táborov, budovanie centier na vymývanie mozgov a sledovacích systémov. Využíval aj peňažné stimuly, aby povzbudil väčší počet ľudí k účasti na prenasledovaní Falun Gongu. V mnohých oblastiach bola odmena za zatknutie praktizujúceho Falun Gongu niekoľko tisíc či dokonca desaťtisíc yuanov.

Propaganda zlyháva. Názor verejnosti na Falun Gong sa nezmenil

Po takmer 18 mesiacoch zúriacej kampane ČKS čínska verejnosť naďalej vyjadrovala opovrhnutie Jiangovým potláčaním praktizujúcich Falun Gongu. A zdalo sa, že kampaň zameraná na zmenu verejnej mienky proti Falun Gongu je odsúdená na neúspech.

Frustrácia vedenia ČKS z toho, že sa im nepodarilo rýchlo a dôkladne zlikvidovať Falun Gong, bola zjavná aj v mediálnom pokrytí. V roku 2001 vojna proti Falun Gongu ešte stále nebola vyhratá, čo bolo v rozpore s predchádzajúcimi vyhláseniami čínskej vlády, a tak „široké masy“ potrebovali pochopiť „urputnosť nášho boja s Falun Gongom“.

A tak Jiang a jeho kumpáni vymysleli plán...

Zinscenované „sebaupálenie“ všetko zmenilo

23. januára 2001 – Je predvečer čínskeho nového roka a vlastne aj predvečer nového tisícročia. Na Námestí nebeského pokoja sa údajne upálilo päť osôb. V priebehu niekoľkých hodín čínske úrady zaplavili štátne médiá hrozivými fotografiami tejto udalosti a tvrdili, že upálení boli praktizujúci Falun Gongu.

O niekoľko dní neskôr článok v denníku Washington Post odhalil, že najmenej dvaja zo sebaupálených neboli nikdy videní ako praktizujú Falun Gongu. Ďalšie dôkazy, ktoré sa objavili v nasledujúcich týždňoch, odhalili, že celý incident bol zinscenovaný.

„Režim poukazuje na údajný incident sebaupálenia na Námestí nebeského pokoja z 23. januára 2001 ako na dôkaz proti Falun Gongu. My sme však získali videozáznam tohto incidentu, ktorý podľa nášho názoru dokazuje, že táto udalosť bola zinscenovaná vládou.“

- Oficiálne vyhlásenie amerického Úradu IED pre OSN

Vnútri Číny však boli štátne médiá presýtené programami obviňujúcimi učenie Falun Gong zo spôsobenia tragédie, takže sa tento incident stal kľúčovým nástrojom čínskych úradov na ohýbanie verejnej mienky proti Falun Gongu.

23. januára – Potom, čo vyšetrovatelia a novinári analyzovali zábery, urobili hlasové a vizuálne porovnania a tiež viedli rozhovory so susedmi týchto údajných „sebaupálených“ v Číne, dospeli k záveru, že incident zinscenoval Jiangov režim s cieľom zdiskreditovať Falun Gong.

 

V priebehu mesiaca úrady vydali a začali šíriť brožúry, ktoré obsahovali farebné fotografie obhorených tiel. Nová vlna propagandistického úsilia presýtila správy, televízne programy, školy a pracoviská. Pripomienku tejto udalosti ste mohli vidieť všade a stále.

Približne osem miliónov študentov po celej krajine sa zapojilo do propagandistických a vzdelávacích aktivít, pričom využívali výklady, plagáty, letáky a videoprojekcie na odsudzovanie Falun Gongu. V školách boli naplánované hodiny proti Falun Gongu a 12 miliónov mladých ľudí v celej krajine údajne písomne odsúdilo Falun Gong.

Školáci nie sú ušetrení – učebnica pre základné školy „Myšlienky a morálna výchova“ z pevninskej Číny, ktorú vydal Ľudový dom vzdelávania, využila zinscenovaný incident „sebaupálenia“ na Námestí nebeského pokoja na podnecovanie detí k nenávisti voči Falun Gongu.

 

Nekonečné propagandistické spravodajstvo o tomto incidente „sebaupálenia“ zmenilo širokú verejnosť zo sympatizantov Falun Gongu na ľudí, ktorí prijímali represie s ľahostajnosťou. Prípadov nenávisti voči Falun Gongu výrazne pribudlo a Jiangov režim využil príležitosť na zintenzívnenie prenasledovania.

Podľa neúplných štatistík bolo počas prvých osemnástich mesiacov prenasledovania 173 praktizujúcich prenasledovaných na smrť. Po incidente „sebaupálenia“ sa v nasledujúcich tridsiatich šiestich mesiacoch počet obetí prudko zvýšil na 869.

 

Nasledujúci článok: Násilné potláčanie 100 miliónov ľudí

 

Z anglického originálu: https://faluninfo.net/falun-gong-story-terror-unleashed/