Video: Falošný oheň na námestí Tiananmen pred 20 rokmi

Pred dvadsiatimi rokmi, 23. januára 2001, v čase keď sa čínske rodiny zišli na oslavu Čínskeho nového roka, komunistický režim v Číne odvysielal šokujúcu správu, v ktorej vyhlásil, že na námestí Tiananmen sa upálili piati ľudia, pričom ich všetkých označil za praktizujúcich Falun Gongu.

Falun Gong, tiež známy ako Falun Dafa, je prastarou duchovnou metódou založenou na univerzálnych princípoch pravdivosti, súcitu a znášanlivosti. Bol predstavený v roku 1992 a rýchlo sa v Číne rozšíril. V roku 1999 sa už Falun Gongu venovalo okolo 100 miliónov obyvateľov – takmer desatina populácie. Mnohí z nich sa vďaka praktizovaniu Falun Gongu vyliečili zo smrteľných ochorení, či zažívali celkové zlepšenie zdravotného stavu. Ďalší hovorili o tom, ako im dala táto meditačná prax nádej, zlepšila ich charakter a celkovo im pomohla stať sa lepšími ľuďmi.  

Bez ohľadu na to, aký veľký prospech celá krajina z Falun Gongu mala, Čínska komunistická strana a jej totalitný režim videli v rýchlom raste Falun Gongu a v návrate tradičných čínskych hodnôt obrovskú hrozbu pre svoju agendu, ktorá zahŕňala neustále vštepovanie nenávisti a boja do myslenia ľudí. V dôsledku toho 20. júla 1999 spustila ČKS brutálnu kampaň na „vyhladenie Falun Gongu v Číne v priebehu troch mesiacov“.

„Správa o sebaupálení na Tiananmene“ bola odvysielaná asi o rok a pol neskôr. Dovtedy nebola zaznamenaná ani jediná násilná udalosť, ktorá by sa vyskytla v rámci pokojných snáh praktizujúcich pri odpore voči prenasledovaniu. Akokoľvek nespravodlivo boli osočovaní, akokoľvek brutálne prenasledovaní, stále nasledovali princípy Falun Gongu a nikdy nevracali útoky.

Takže prehlásenie, že praktizujúci samých seba na námestí Tiananmen zapálili, mnohých ľudí šokovalo. Pre vyše polovicu verejnosti, ktorá dovtedy s Falun Gongom sympatizovala, správa o údajnom „sebaupálení“, ktorú videli na Čínsky nový rok, znamenala udusenie akýchkoľvek myšlienok o podpore Falun Gongu. Keď bol incident v televízii po niekoľko týždňov opakovane púšťaný na každom kanáli, z Falun Gongu sa rýchlo stalo národné tabu. Mnohí ľudia ním dokonca začali opovrhovať.

No tí, ktorí stále spochybňovali autenticitu celého incidentu, objavili po pozornej analýze nahrávky mnohé chyby. Úplne prvá z nich je, že obsiahle reportáže s videami snímanými z rôznych uhlov boli odvysielané len dve hodiny po incidente – to naznačuje dôkladné naplánovanie; žena, o ktorej vyhlasovali, že umrela na mieste, bola na videozázname videná, ako padá na zem potom, čo ju nejaký muž udrel neznámym objektom po hlave; bolo tiež veľmi podozrivé, že policajti, ktorí hliadkovali na námestí Tiananmen mali zrazu pri sebe deky a hasiace prístroje, ktoré použili na hasenie ohňa po začatí incidentu. 

Vyšetrovanie Washington Postu ukázalo, že ženu spomínanú vyššie susedia nikdy nevideli praktizovať Falun Gong. Podľa spolužiačok jej dcéry, mama s dcérou, ktoré sa na videu objavili, prestali Falun Gong praktizovať pred začatím prenasledovania.

Po pretrpení desaťročí politických kampaní čínskeho komunistického režimu, od „Kampane proti trom a Kampane proti piatim“ po „Kultúrnu revolúciu“; od „Masakru na námestí Tiananmen“ po prenasledovanie Falun Gongu sa Číňania naučili skrývať svoje názory a pasívne akceptujú všetko, čo režim povie, aby sa ochránili.

Avšak odvysielanie reportáže údajného incidentu boli len začiatkom masívnej propagandistickej kampane na očiernenie Falun Gongu. Zinscenované „sebaupálenie“ sa čoskoro objavilo aj v učebniciach pre základné školy. Študenti boli skupinovo organizovaní, aby podpisovali vyhlásenia na bojkot Falun Gongu. Študenti boli dokonca nútení kritizovať Falun Gong aj na skúškach, ak nimi chceli prejsť. 

Pre mladšiu generáciu narodenú po udalosti „Masakru na Tiananmene“, ktorá nikdy nezažila politické čistky komunistického režimu, bolo prijatie hoaxu o „sebaupálení“ samozrejmým. Ani doma, kde boli ich rodičia naučení na autocenzúru, nebola táto téma diskutovaná.

Po mnohonásobnom vypočutí si takéhoto ohovárania sa mysle mladých ľudí naučili Falun Gong nenávidieť a báť sa ho. Prešlo 20 rokov a títo mladí ľudia sú dnešnými tridsiatnikmi, ktorí už majú svoje rodiny. No stále so sebou nesú bremeno propagandy, ktorú odovzdávajú aj ďalšej generácii.

Teraz, keď sa ľudstvo nachádza na historickej križovatke, môže táto propaganda navždy zabrániť nevinným ľuďom uvidieť cez lži a udržiava ich v stave neschopnosti vedome spraviť pozitívnu voľbu aj o vlastnej budúcnosti.

Napriek nepredstaviteľnému utrpeniu počas posledný 22 rokov sa praktizujúci Falun Gongu nikdy nevzdali. Držia sa svojej viery a pokojne objasňujú fakty s nádejou, že sa ľudí prebudia. Je ich najúprimnejším želaním, aby sa ľudia v Číne len na moment zastavili a pozreli sa na to, čím Falun Gong naozaj je, a aby neostávali spolupáchateľmi v brutálnom komunistickom prenasledovaní tejto pokojnej skupiny ľudí.

Videá nižšie ukazujú detailnú analýzu incidentu „sebaupálenia“.

 

Falošný oheň

 

 

 

Zdroj: https://en.minghui.org/html/articles/2021/1/23/190053.html