Vo štvrtok 22. októbra sa pred ambasádou ČĽR v Bratislave uskutočnilo pravidelné pokojné zhromaždenie upozorňujúce na porušovanie ľudských práv v Číne. Praktizujúci Falun Gongu sa takto pred čínskou ambasádou stretávajú už 14 rokov, každý týždeň, aby upozornili na alarmujúcu situáciu ľudských práv v tejto krajine. Tentokrát si ale pripomenuli aj krvavú históriu ČKS a jej početné kampane – Kultúrna revolúcia, Masaker na námestí Tiananmen, situáciu v Hongkongu, prenasledovanie Falun Gongu a tiež zakrývanie vypuknutia koronavírusu. Zároveň si uctili obete týchto kampaní.
Aj keď na prvý pohľad súvislosti nemusia byť hneď zrejmé, kanadský právnik David Matas, ktorý vyšetroval zneužívanie orgánových transplantácií v Číne, vidí jasnú spojitosť medzi zatváraním očí pred porušovaním ľudských práv v Číne a dnešnou vážnou situáciou koronavírusu vo svete. Podľa jeho slov, ak by Čína čelila medzinárodnému tlaku na transparentnosť a zodpovednosť svojho zdravotného systému pri zneužívaní orgánových transplantácií, „nemali by sme tu teraz tento koronavírus. Trpíme dôsledkami toho, že sme zatvárali oči pred zneužívaním orgánových transplantácií zo strany ČKS.“
Matas tiež nabáda na opatrnosť voči ČKS a hovorí: „Myslím si, že by sme mali byť na pozore pred čínskym vládnym zdravotným systémom a ich spôsobom vyjadrovania sa. Nemôžeme sa spoliehať na ich dáta, ani na ich vyhlásenia.“
Účastníci zhromaždení pred čínskou ambasádou, dodržiavajúc čoraz prísnejšie opatrenia, naďalej upozorňujú na situáciu ľudských práv v Číne. Potešiteľné je, že ich akciu počas posledného jedného či dvoch mesiacov prišli podporiť aj demonštranti spred neďalekého veľvyslanectva Bieloruska, ako aj pár mladých ľudí, ktorí bývajú neďaleko a situáciu v Číne poznajú z vlastných cestovateľských skúseností.