Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona proti násilnému odoberaniu orgánov v Číne

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila 27. marca 2023 návrh zákona (413 hlasov proti 2) namiereného proti štátom schváleným násilným odberom orgánov v Číne. Zákon je označený ako H.R.1154 – Stop Forced Organ Harvesting Act of 2023 (Zákon na zastavenie násilných odberov orgánov z roku 2023) a je to prvý zákon, ktorý bol prijatý väčšinou oboch strán snemovne s cieľom vyvodiť zodpovednosť voči Čínskej komunistickej strane (ČKS) za takýto zločin.

Kapitol Spojených štátov

 

Zákon H.R.1154 na zastavenie násilných odberov orgánov z roku 2023 bol prijatý 27. marca.

Trest odňatia slobody až 20 rokov

Úplné znenie zákona je k dispozícii na adrese: https://www.congress.gov/bill/118th-congress/house-bill/1154/text

V zhrnutí zákona sa uvádza:

Tento návrh zákona ukladá sankcie osobám (jednotlivcom i subjektom) zapojeným do núteného obchodovania s orgánmi a oprávňuje ministerstvo zahraničných vecí odobrať pasy osobám odsúdeným za určité trestné činy súvisiace s obchodovaním s orgánmi.

Konkrétne, prezident musí oznámiť Kongresu zoznam osôb, ktoré napomáhajú (1) násilnému odberu orgánov alebo (2) obchodovaniu s ľuďmi na účely odberu orgánov. Na každú osobu uvedenú na zozname musí prezident uvaliť majetkové a vízové sankcie.

Okrem toho môže ministerstvo zahraničných vecí zamietnuť alebo odobrať pas osobe, ktorá bola odsúdená za federálny trestný čin vedomého prevodu akéhokoľvek ľudského orgánu za odmenu na použitie pri transplantácii, ak táto osoba (1) je vo výkone trestu odňatia slobody alebo pod dohľadom v dôsledku tohto odsúdenia a (2) pri páchaní tohto trestného činu použila pas alebo prekročila medzinárodnú hranicu.

Okrem toho zákon ukladá za takéto trestné činy: 1) občianskoprávne sankcie vrátane pokuty až do výšky 250 000 USD a 2) trestnoprávne sankcie vrátane pokuty až do výšky 1 milióna USD a trestu odňatia slobody až na 20 rokov za takéto trestné činy.

Autorom tohto právneho predpisu je zástupca Snemovne reprezentantov Chris Smith (republikán), spolupredseda Výkonnej komisie kongresu pre Čínu. „Tieto zločiny proti ľudskosti sú nepredstaviteľné,“ vyhlásil.

„Medzi etnické skupiny, ktoré sú terčom masového odberu, patria Ujguri – ktorí trpia prebiehajúcou genocídou Xi Jinpinga a Falun Gong, ktorých pokojné meditačné a cvičebné praktiky a výnimočne dobrý zdravotný stav robia ich orgány veľmi žiadanými,“ vysvetlil Smith.

Tom Cotton, republikánsky senátor, a Chris Coons, demokratický senátor, spolu s ďalšími viac ako desiatimi senátormi iniciovali obdobu tohto zákona v senáte.

„Jedna z najhorších činností na tejto planéte v súčasnosti“

Chris Smith je členom Snemovne reprezentantov USA 4. obvodu v New Jersey.

Smith predsedal viac ako 85 kongresovým vypočutiam a prerokovaniam zákonov o porušovaní ľudských práv v Číne vrátane minuloročného vypočutia, ktoré pomohlo odhaliť násilné odoberanie orgánov väzňom za živa čínskym režimom.

„Nikde nie je princíp absolútneho ignorovania dôstojnosti ľudskej osoby a využívania ľudí ako utilitárneho prostriedku na dosiahnutie cieľa zjavnejší ako v strašnej praxi odoberania orgánov ľudským bytostiam ešte predtým, ako splnia normu mozgovej smrti,“ povedal vtedy Smith.

Vyzval americký Kongres, aby prijal legislatívu proti tomuto zverstvu. Na adresu praktizujúcich Falun Gongu, ktorí boli prenasledovaní pre svoju vieru, Smith povedal: „Obdivujeme ich odvahu a odhodlanie tvárou v tvár takémuto útlaku.“

Prvé vypočutie sa v Kongrese uskutočnilo 12. septembra 2012 pod názvom „Odoberanie orgánov náboženským a politickým disidentom Čínskou komunistickou stranou“. Dana Rohrabacher, predseda Výboru pre zahraničné veci, ktorý zasadnutie organizoval, povedal, že nútené odoberanie orgánov „je pravdepodobne jednou z najhorších činností na tejto planéte v súčasnosti“.

„Je to zločin proti ľudskosti. Mali by sme urobiť všetko pre to, aby sme identifikovali konkrétne osoby, ktoré sa na tom podieľajú a zaradili ich na zoznam osôb, ktoré treba sledovať, aby boli postavené pred súd,“ dodal. „A konkrétne to nevylučuje Američanov, ktorí sú dobrovoľnými spolupáchateľmi tohto zločinu proti ľudskosti.“

Na vypočutí sa zúčastnili vtedajší členovia Kongresu Chris Smith, Nancy Pelosiová, Frank Wolf a ďalší. V tom čase vypovedali dvaja čínski lekári, Zhou Weizhang a Qian Xiaojiang. Povedali, že obete mohli byť priamo zabíjané pre ich orgány.

Smith v marci 2020 odsúdil násilné odoberanie orgánov zo strany ČKS.

Počas politického fóra s názvom „Odbery orgánov a mimosúdne zabíjanie v Číne“, ktoré sa konalo 10. marca 2020 v Kapitole USA, Smith odsúdil ČKS za nútené odbery orgánov väzňom svedomia. Spolu s ďalšími členmi Kongresu vyzval vlády Spojených štátov a iných krajín, zdravotnícke inštitúcie a ľudskoprávne organizácie, aby začali komplexné vyšetrovanie a prijali opatrenia na ukončenie zločinu násilného odoberania orgánov v Číne.

Uviedol, že otrasné správanie ČKS v nacistickom štýle je v Číne bežným javom. Disidenti a tí, ktorých strana nemá rada, ako napríklad praktizujúci Falun Gongu a Ujguri, sú cieľom pre odbery orgánov. Bolo šokujúce, že zadržaní praktizujúci Falun Gongu uniknú takýmto vraždám len vďaka tomu, že majú zlý zdravotný stav.

Čínsky tribunál zriadený Medzinárodnou koalíciou za ukončenie zneužívania transplantácií v Číne (ETAC) vydal v júni 2019 rozhodnutie. V záverečnom rozsudku britský právnik sir Geoffrey Nice hovoril o tomto zločine ČKS. „Násilné odoberanie orgánov sa roky pácha v celej Číne v značnom rozsahu a praktizujúci Falun Gongu sú jedným – a pravdepodobne hlavným – zdrojom dodávok orgánov,“ napísal v rozsudku.

Kanada prijala 14. decembra 2022 zákon S-223, ktorým sa zavádzajú nové trestné činy v súvislosti s obchodovaním s ľudskými orgánmi. Mení sa ním aj zákon o prisťahovalectve a ochrane utečencov s cieľom stanoviť, že osoba s trvalým pobytom alebo cudzí štátny príslušník má zákaz vstupu do Kanady, ak spácha trestný čin obchodovania s ľudskými orgánmi. Podobne aj Izrael, Taiwan, Taliansko a Španielsko zakázali obchodovanie s ľudskými orgánmi.

Svedectvo dcéry obete

Han Yu, obyvateľka New Yorku, poskytla 13. decembra 2022 rozhovor v talkshow Ricka Jensena o svojom otcovi, pánovi Han Junqing-ovi, ktorý bol praktizujúcim Falun Gongu v meste Doudian v okrese Fangshan v Pekingu. Pán Han bol vo februári 2004 zatknutý za obhajovanie svojej viery a o tri mesiace neskôr, 4. mája, zomrel. Stovky policajtov boli vyslané, aby bolo jeho telo spálené bez súhlasu jeho rodiny, v snahe zakryť zločin násilného odberu orgánov.

„Keď som videla otcovo telo, nemohla som uveriť, že je to skutočnosť – bolo vychudnuté a pokryté modrinami. Na tvári mu chýbala jedna veľká oblasť kože a mal mnoho zranení,“ spomína jeho dcéra.

Jensen, držiteľ ocenenia Spoločnosti profesionálnych novinárov v oblasti Filadelfie za najlepšiu talkshow, už vyše 20 rokov odhaľuje brutalitu ČKS vrátane zločinu násilného odoberania orgánov.

Han Yu vystúpila na druhom výročnom summite o medzinárodnej náboženskej slobode (IRF).

Han Yu vypovedala o svojom otcovi aj na druhom výročnom Medzinárodnom samite o náboženskej slobode. Pán Han mal srdcové ochorenie, vysoký krvný tlak a pľuzgiere na oboch nohách. Tieto ochorenia sa vyliečili bez lekárskeho ošetrenia po tom, ako začal praktizovať Falun Gong. Takisto prestal fajčiť a zlepšila sa aj jeho výbušná povaha.

Pani Han spomína na to, čo videla po smrti svojho otca v roku 2004: „Videla som jeho telo pred kremáciou. Bol strašne vychudnutý a celý pomliaždený. Z hrdla sa mu tiahla rezná rana až na brucho. Rez bol zašitý čiernou niťou. Stlačili sme mu brucho a pod kožou sme cítili tvrdý ľadový blok.“

O dva roky neskôr (v roku 2006) bolo medzinárodnému spoločenstvu odhalené násilné odoberanie orgánov, ktorého sa dopúšťa ČKS. Až vtedy si rodina pána Hana uvedomila, že jeho orgány boli s veľkou pravdepodobnosťou násilne odobraté.

 

Zdroj: https://en.minghui.org/html/articles/2023/3/30/207877.html